Sadržaj
Ćurokot (Nigella sativa)
Ćurokot je malo crno sjeme koje dolazi iz cvjetnice iz porodice Ranunculacea. Porijeklom je iz jugozapadne Azije i Mediterana, a danas raste širom Indije, Bliskog Istoka i Evrope. Ulje ćurokotia stoljećima se koristi u biljnoj medicini za liječenje određenih zdravstvenih stanja, uključujući astmu, bronhitis i upale. Takođe se dugo koristi kao začin i konzervans hrane.
Iako su istraživanja o zdravstvenim efektima ograničena, ispitivanja na životinjama i malog broja ljudskih istraživanja pokazuju da može ponuditi jačanje imunološkog i antioksidativnog djelovanja.
Ćurokot se može pronaći i pod drugim imenima, kao što su:
- Crno sjeme
- Crni kim
- Crni kim
- Cumin noir
- Cvijet komorača
- Sjeme blagoslova
- Mali komorač
- Kalonji
Zdravstvene dobrobiti
Do danas postoji nedostatak kliničkih ispitivanja koja bi 100% potvrdila zdravstvene učinke ćurokota. Zbog toga se ćurokot ne može preporučiti kao glavni standardni tretman za bilo koju tegobu ili bolest.
Neka od postojećih istraživanja sugeriraju da sjeme ima dobre rezltate za liječenje ili prevenciju astme, krvnog pritiska i određenih karcinoma. Smatra se da se ovo duguje timokinonu, aktivnom sastojku ekstrakta ulja ćurokota koji ima protuupalna, antihipertenzivna, antidijabetička, antibakterijska i antikancerogena svojstva.
Astma i alergije
Prema istraživanju iz 2013. godine koji je istraživao terapeutski potencijal ćurokota u obliku kuhanog ekstrakta, autori su zaključili da prirodna supstanca može ublažiti simptome astme širenjem bronhiola kako bi omogućila protok zraka u pluća.
Slično tome, jednomesečna studija iz 2011. godine proučavala je uticaj ćurokota na alergijski rinitis. U uzorku od 66 muškaraca i žena koji su imali začepljenje nosa, curenje i svrbež nosa i kihanje, ćurokot je smanjio simptome tokom prve dvije sedmice.
Visok krvni pritisak
Dobro je poznato da ćurokot ima antihipertenzivna svojstva koja pomažu u smanjenju krvnog pritiska. Studija iz 2013. otkrila je da ulje ćurokota značajno smanjuje sistolički i dijastolički krvni pritisak među 70 sudionika.
Međutim, studija iz 2017. godine pokušala je testirati diuretička svojstva ćurokota i sposobnost suzbijanja prekomjerne aktivnosti u simpatičkom nervnom sistemu kako bi se utvrdilo da li pozitivno utječe na krvni pritisak. Nakon davanja ekstrakta sjemena ćurokota dva puta dnevno tokom 28 dana, krvni pritisak je spušten, ali ne u značajnom stepenu.
Potrebne su daljnje studije na ljudima kako bi se potvrdila ova korist.
Rak
Iako je većina istraživanja ćurokota rađena na životinjama, u istraživanju iz 2019. godine citirana su prošla istraživanja na ljudskim stanicama raka dojke, mokraćnog mjehura, vrata maternice, prostate i bubrega, i tom prilikom je pokazabo da ćurokot ima potencijal u borbi protiv raka.
Studije su pokazale da je timokinon inhibirao umnožavanje ćelija karcinoma, a u nekim slučajevima i ubijao stanice raka.
Ostale bolesti i tegobe
Neke ograničene studije sugeriraju da ćurokot može imati potencijala u liječenju Alzheimerove bolesti i visokog holesterola.
Ostale bolesti gdje ćurokot može pomoći
- Upala
- Zagušenja
- Kašalj
- Probavni problemi
- Migrena
- Reumatoidni artritis
- Jačanje imuniteta
- Ekcem
- Čir na želucu
- Hepatitis C
- Kontracepcija
- Povećavanje protoka majčinog mlijeka
- Menstrualni poremećaji
Međutim, nema dovoljno naučnih dokaza da bi se sa sigurnošću moglo znati može li ćurokota pomoći u liječenju ovih stanja.
Ako razmišljate o upotrebi ćurokota, prvo razgovarajte sa svojim liječnikom. Samoliječenje kroničnog stanja i izbjegavanje ili odgađanje upotrebe preporučene njege mogu imati ozbiljne zdravstvene posljedice.
Mogući neželjeni efekti ćurokota
Kada se crno sjeme kratko vrijeme koristi u hrani ili medicinski u malim količinama, ono je možda sigurno. Ali nema dovoljno informacija da bismo sigurno znali da li je sigurno u većim količinama ili kada se uzima za duži vremenski periodi.
Ne postoji standardizirana doza ćurokota. Na primjer, kada se proučava učinak crnog sjemena na astmu, dva grama mljevene ćurokota koristi se svakodnevno tokom 12 tjedana. Kada se proučava njegov učinak na krvni pritisak, uzimalo se pola do dva grama crnog sjemena u prahu dnevno do 12 tjedana.
Iako bi se svako trebao posavjetovati sa svojim liječnikom prije nego što započne liječenje sa bilo kojok biljkok ili dodatkom, oprez i savjetovanje su posebno važni za određene pojedince zbog sljedećih mogućih neželjenih efekata:
- Ispitivanja na životinjama pokazuju da visoke doze ćurokota mogu oštetiti bubreg i / ili jetru. Upotreba se može pažljivo razmotriti kod osoba s postojećim problemima s bubrezima ili jetrom ili rizikom.
- Uzimanje ćurokota tokom hemoterapije može omesti efekte lijekova za hemoterapiju.
- Budući da ćurokot može dodatno smanjiti krvni pritisak, predstavlja rizik za one koji imaju hipotenziju.
- Iako su studije koje analiziraju bilo kakav učinak ćurokota na trudnoću i dojenje bile usredotočene na životinje, ženama se savjetuje da razgovaraju sa svojim liječnikom prijekonzumiranja.
I na kraju, ćurokot kod nekih osoba može izazvati alergijsku reakciju.
Izbor, priprema i skladištenje
Ćurokot se može kupiti u većim marketima specijaliziranim trgovinama zdrave hrane.
Poznato je da sjeme ima jaku aromu s notama luka, origana i crnog bibera. Naći ćete ih korištene u curryju i jelima od leće.
Ćurokot ulje kao i mješavina ćurokot i med, su dva najpopularnija oblika čuvanja ćurokota. I kao takav se uglavnom i čuva i prodaje.
U sirovom oblik najviše se koristi kod priprema soumuna, lepinja, pogačica i kiflica.
Čuvanje
Sjeme ćurokota čuvajte kao da čuvate ostale začine. Držite ih u hermetički zatvorenim posudama, dalje od toplote i svjetlosti.